(Нібыта пра Беларусь. З "Лірнік вясковы" Уладзіслава Сыракомлі).

ЛІРА МАЯ ТЫ СПЕЎНАЯ! З ЧАРАЎНІЧАГА ДРЭВА,

МУСІЦЬ, ТЫ ЗМАЙСТРАВАНА.

ЛЕДЗЬ ВАЗЬМУ ЦЯБЕ Ў РУКІ, УСЕ, ЯК ЁСЦЬ, ТВАЕ ГУКІ,

І ПЕСНЯЙ Я ЎВЕСЬ ЗАБРАНЫ.

Избранное сообщение

ЗАНАТОЎКІ. ТРАВЕНЬ.

ПАДЗЯЛІЦЦА

КАМЕНТАВАЦЬ ТУТ (уваход праз):

воскресенье, 17 апреля 2016 г.

"НЯПРАВІЛЬНАЯ" ЦАРКВА Ў МУРАВАНЦЫ.

"Мы прызвычаіліся да цэркваў з купаламі-цыбулінамі. Але так у нас было не заўсёды, а толькі з часоў захопу нашых земляў Расейскай імперыяй напрыканцы XVIII ст. Раней нашая архітэктура развівалася ў рэчышчы еўрапейская культуры. Добрым прыкладам ёсць гатычная царква ў Мураванцы.

Хто ўзвёў гэту царкву? Чаму яна мае ўсе рысы абарончага збудавання? Ад каго царква мела бараніць? Што такое герса і як яна абараняла храм? Чаму царква так непадобная да пазнейшых цэркваў з «цыбулінамі»? Чаму яна падобная да касцёлаў, якія ў той час будавалі ў Мазовіі"?



"Мы привыкли к церквям с куполами-луковицами. Но так у нас было не всегда, а только со времен захвата наших земель Российской империей в конце XVIII в. Ранее наша архитектура развивалась в русле европейской культуры. Хороший пример – готическая церковь в Мурованке.

 Кто возвел эту церковь? Почему она имеет все черты оборонительного сооружения? От кого церковь должна была защищать? Что такое герса и как она защищала храм? Почему церковь так не походила на поздние храмы с «луковицами»? Почему она похожа костелы, которые в то время строили в Мазовии?" 

http://belsat.eu/programs/nyapravilnaya-tsarkva-u-muravantsy/


Комментариев нет:

Отправить комментарий